Świecowanie uszu

  / OFERTA
  / ŚWIECOWANIE USZU

Świecowanie uszu

Używane do zabiegu świece nie mają knota. Podczas seansu nie palą się żywym płomieniem, ale żarzą. Wykonuje się je ręcznie z kawałka cienkiego, lnianego albo bawełnianego płótna zatopionego w wosku z dodatkiem miodu, ziół oraz olejków eterycznych. Świece, których używam podczas zabiegu posiadają atest i są wykonywane według receptury Indian Hopi. Zabieg przeciwdziała szumom w uszach, zmniejsza niedosłuch, oczyszcza zatoki, powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie komórek nerwowych.

Świecowanie uszu to zabieg, który pozwoli nie tylko pozbyć się zalegającej w uchu woskowiny, lecz także oczyścić zatoki, czy złagodzić katar podczas przeziębienia. Jednak niektórzy lekarze podchodzą sceptycznie do świecowania uszu i ostrzegają przed jego niebezpiecznymi konsekwencjami. Na czym polega świecowanie uszu? Jakie daje efekty? Jakie są wskazania do zabiegu? Kto nie może z niego skorzystać? Jakie niesie ze sobą zagrożenia?

Świecowanie uszu można wykonać nie tylko w przypadku nadmiaru woskowiny w uszach. Medycyna alternatywna zaleca świecowanie uszu także w przebiegu różnych schorzeń uszu, gardła, nosa. Polecane jest np. w przebiegu zapalenia zatok czy przeziębienia. Ponadto na świecowanie uszu mogą się zdecydować osoby zmagające się z szumami w uszach różnego pochodzenia, a nawet niedosłuchem. Również bóle i zawroty głowy, migreny i zespół przewlekłego zmęczenia są wskazaniem do konchowania uszu.

Jak wygląda zabieg świecowania uszu

Pacjent kładzie się na boku, a pod głowę ma podłożoną małą poduszkę. Jego głowę przykrywa się papierowym pokrowcem lub ręcznikiem z wyciętym otworem na ucho. Następnie przez kilka minut w małżowinę uszną wmasowuje się kremem, aby pobudzić krążenie. Dzięki temu lepiej mają wchłonąć się substancje zawarte w olejkach eterycznych świecy.

Potem rozpala się świecę do świecowania uszu. Jest to specjalna świeca Indian Hopi, która ma postać około 20 cm cienkiej rurki, wykonanej z włókna lnianego, ekstraktu miodowego i wosku pszczelego (czasem jest nasączona również leczniczymi olejkami lub ekstraktami z ziół). Od środka jest wyłożona blaszką, na której zbierają się zanieczyszczenia, wydobywające się z ucha podczas zabiegu.

Świecę umieszcza się w przewodzie słuchowym – wkłada się ją do ucha na głębokość około 1 cm. Należy poczekać, aż świeczka wypali się do końca. Jednak bez obaw – osoba, której świecuje się uszy, jest zabezpieczona przez poparzeniem, gdyż dolna część świecy nie ulega spaleniu.

W czasie świecowania nadmiar wypalonej świecy usuwa się pęsetą i wrzuca do szklanki z wodą. Specjalna linia na świecy pokazuje, kiedy należy przerwać zabieg. Po wyjęciu świecy, sprawdza się, czy na powierzchni ucha nie pozostały zanieczyszczenia. Następnie rozwija się świecę i sprawdza, ile zanieczyszczeń z ucha nagromadziło się w jej środku.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu

  • ze świecowania uszu powinny zrezygnować osoby zmagające się z różnymi infekcjami ucha i stanami zapalnymi w obrębie głowy
  • pęknięta błonia bębenkowa i sączenie się wydzieliny z ucha
  • zo za tym świecowania nie można wykonać u osób, które mają w uchu jakieś urządzenia, np. aparaty słuchowe lub implanty

Świecowanie uszu – niebezpieczne konsekwencje

  • jeśli zabieg nie będzie się odbywał z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, świeca może się przewrócić i poparzyć osobę poddawaną świecowaniu
  • w czasie zabiegu świecę wkłada się do ucha. Nieprecyzyjnie wykonany zabieg w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej i słuchu
  • może się również zdarzyć, że po zabiegu resztki świecy osiądą w kanale słuchowym i będą go podrażnić. W konsekwencji może dojść nawet do zapalenia ucha środkowego

W czasie zabiegu w kanale słuchowym tworzy się podciśnienie (tzw. efekt komina), które ma wyciągać woskowinę oraz zanieczyszczenia. Zwolennicy świecowania przekonują, że dzięki niemu łatwiej się oddycha przez nos, ponieważ w trakcie zabiegu dochodzi do regulacji ciśnienia w uchu środkowym, a dalej w zatokach. Ponadto lepiej się słyszy, gdyż zostaje udrożniony kanał słuchowy zewnętrzny. Poza tym podczas zabiegu dostarcza się do ucha parę bogatą w substancje lecznicze, pochodzące z miodu czy olejków eterycznych, w związku z tym świecowanie ma mieć też efekt leczniczy.